Fit Bir Vücut Planınız için Engelleri Ortadan Kaldırın!

Share

Kim İstemez ki Fit Bir Vücut

Çoğu zaman iş, eğitim ya da benzeri şeyleri bahane olarak baz alıp hedeflediğimiz şeyleri yapmaktan uzak dururuz, örneğin fit bir vücut sahibi olmak gibi. Tabii ki bu esnada zaman hızla ilerlemeye devam eder ve planlarımız sadece bir plan olmaktan ileriye gitmez. Bunun için gözümüzde büyüttüğümüz “engelleri” teker teker bir bahane olmaktan çıkarmalıyız.

Size bu süreçte kolaylık sağlayacak kısa öz bir liste hazırladık. Maddelere uyup istikrarlı bir şekilde çalışmaya devam ederseniz hayalini kurduğunuz vücuda ulaşmanız işten bile değil. Hadi o listeye göz atalım.

1. Fit Bir Vücut için Bir Partner Bulun

fitness partner ve fit vücut

Yalnız başınıza motive olabiliyor olmanız harika bir özellik fakat genelde yanınızda size eşlik eden bir partnerinizin olması motivasyonunuzu artırdığı gibi psikolojik olarak da sizi rahatlatacaktır. Bunun yanı sıra spor hareketlerini gerçekleştirirken size destek çıkan birisinin olması, düzenli bir spor için olması gereken şeylerden birisidir. Setlerinizi ve mola sürelerinizi sayıp ağırlık altındayken destek gerektiğinde yardımınıza koşan bir partnerin olması motivasyonun yanında antrenman sürelerinizin ve tekrarlarınızın daha verimli uygulanması gibi doğru bir spor deneyimi sağlayacaktır. Bu partner eşiniz, sevgiliniz ya da bir arkadaşınız olabilir. Ayrıca yakınınızdan antrenman partneri bulmak için Meetup uygulamasını kullanabilirsiniz.

2. Doğru Ekipmana Yatırım Yapın

fitness ekipman ve fit vücut

Spor yaparken kullanacağınız ekipmanlar gerçekten spor için seçilmiş ve profesyonellerin tercihi olan ürünler olmalı. Kaliteli ürünlerin dayanım süresi uzun olduğu gibi antrenmanlarınız esnasında sizi rahat hissettirip gerçek spor deneyimini elde etmenizi sağlayacaktır. İzleyeceğiniz yol için spor eğitmeniniz ya da bir uzman ile görüşüp ne zaman hangi ekipmanı kullanacağınızı öğrenebilir ve hangi markanın hangi ürünün seçeceğinizi öğrenebilirsiniz. Pahalı olana ya da ucuz olana değil, doğru ekipmana yatırım yapmanız önemli aşamalardan birisidir.

3. Yeterince Uyuduğunuzdan Emin Olun

uyku

Sporun en önemli aşamaları antrenmanlarınızın yanı sıra, beslenme ve dinlenme olarak olarak üçe ayrılır. Antrenman ve dinlenmeniz için gereken pratik bilgileri daha sonra farklı yazılarda da anlatacağız. Fakat burada önemli olan asıl konu uykunuzdur. Antrenman sonrası alınan yeterli uyku kaslarınızı ve bedeninizi onardığı gibi, zihninizi de rahatlatarak pozitif katkı sağlayacaktır. Uyku esnasında salgılanan hormonlar antrenmanlarda yorgun düşen kas kütlelerinizi onarıp gelişmesinde çok önemli rol oynamaktadır. Bu sebeple en az 7-8 saat ve özellikle 22:00 – 03:00 arasında uyuyor olmanız en sağlıklı uyku için doğru planlamadır. Kısaca düzenli ve yeterli uyku;

  • Bağışıklık sisteminizi güçlendirir.
  • Ruh halinizin iyi olmasını ve verimli bir gün geçirmenizi sağlar.
  • Gün içi gerekli olan enerjiyi sağlar.
  • Kalp sağlığınız için önemlidir.
  • Stres oranınızı düşür.
  • Depresyondan sizi uzak tutar.
  • Hafızanız için büyük katkı sağlar.

4. Fit Vücut için Doğru ve Bilinçli Tüketin

sağlıklı yemek

Dengesiz beslenme vücudunuz için gereken enerjiyi karşılamanız için bir engeldir. Her besinden doğru oranlarda ve doğru vakitlerde almanız kilo almanızı engeller, kilo verdirir ve vücudunuzun gerçek potansiyelini ortaya çıkarır. Havuç, domates, biber, çilek, yaban mersini, elma, muz gibi meyve ve sebzeler ile hazırlanan hafif öğünler doğru besin değerlerini almanız demektir. Doymuş ya ve şeker ile donatılmış doyuruculuk oranı yüksek gıdalar sizi doyuruyor olsa da doğru bir alışkanlık değildir. Şeker oranlarını düşürüp doğru beslenmeye yatırım yapmalısınız. Ayrıca bir diyetisyen ile vücut verilerinize göre doğru bir plan hazırlayabilirsiniz. Ayrıca yeterli proteini almanızdan emin olmalısınız. Proteini de genel olarak et ve yumurtadan elde edebilirsiniz. Protein kas kütlenizin büyümesi ve yeniden onarılması için hayati önem taşır.

5. Sağlıklı Vücut İçin İstikrarlı Olun ve Planlı İlerleyin

istikrarlı spor ve fit vücut

Spor programınızdan uzaklaşmayın ve zorlandığınız vakitlerde vücudunuzu toparlayana kadar kendinize izin verin. Pozitif düşünün ve gelişim için zamanın gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Acele ederek kendinize zarar vermeyin. Hareketleri doğru yapıp set aralarında yeteri kadar dinlendiğinizden emin olun. Önerileri ve püf noktaları dikkate alın. Vücudunuz antrenman esnasında sıkılaşır ve dinlenirken onarılır. Ters giden bir şey varsa bunu ihmal etmeyin ve eğitmeninize mutlaka danışın.

Son Olarak;

Bu beş maddeye uyarak istediğiniz vücudu elde etmeniz için gerekli koşulları sağlayabilirsiniz. Gelişim bir anda olmaz ve zaman ister. Zaman ayırın ve sabırlı olun. Şunu çok iyi biliyoruz. Eğer gerçekten istiyorsan yaparsın! Başarılar…

fit vücut